Jméno korábu

Jméno korábu je pro mě velmi důležitý text. Je to příběh, který jsem zkrátka musel napsat, i kdybych se už nikdy magickému realismu nevěnoval. Vypráví o strastiplné cestě jednoho kapitána, který vyplouvá hledat jméno svého korábu. Musí se spolehnout na svou posádku, na přátelství a na sílu naděje, aby překonal všechny překážky. Aby se mu to ale podařilo, musí nejdřív najít sám sebe. Zatímco u mé románové prvotiny Nepohádka šlo ještě leccos vylepšit, za Jménem korábu si stojím.

Forma je relativně jednoduchá, o to více jsem se zaměřil na obsah a jazyk. Je to hotový a dokončený příběh.

Knížka vyšla u nakladatelství Knižní klub.

Ukázka

Když to uviděla posádka pirátské lodi, se strašlivým řevem se začala spouštět po boku kostlivého korábu. Piráti sjížděli po lanech, šedé tváře rozzářené lačností, oči zaslepené mamonem. Mladí i staří, chudáci v odraných hadrech, v ošuntělých, moly prožraných kabátech. Mávali rezavými šavlemi, křivými rapíry, zubatými mačetami a tupými jatečními noži. Jako temné hejno polámaných můr, co si zahrávaly se světlem, až je sežehlo svou láskou. Ztracení synové moře. Řev prorazil skrz zkažené zuby a vyletěl vstříc bojujícím kapitánům i korábu. Řev žhavý jako láva. Jekot démonů. Černý koráb rozepjal plachty-dračí křídla a z přídi vychrlil oheň.

Recenze

PřílohaVelikost
recenze Neviditelny pes - Sarden.pdf97.04 KB
recenze Fantasya.pdf102.51 KB
recenze Pevnost 12_07.pdf347.84 KB
recenze Ikarie 1_08.pdf928.69 KB
recenze TVAR 1_08.pdf44.69 KB

Komentáře

Sestřih ze křtu Jména korábu na Youtube

Jako malou ochutnávku ze křtu Jména korábu můžete shlédnout asi 5 minutový sestřih. Příšerný zvuk i obraz (modrá čmouha = Lucie Vondráčková, bílá čmouha = já), hezky si to užijte :-)

http://www.youtube.com/watch?v=z--cG4ZVpmw

Jméno korábu v České televizi

http://www.youtube.com/watch?v=oszqQxqR_9c

Před Vánoci se v pořadu Knižní svět na ČT2 objevilo Jméno korábu a další kniha, kde mám povídku: antologie městské fantasy Pod kočičími hlavami.

Je vidět, že se fantasy chvílemi dostává i do hledáčku širšího publika. A to je dobře.

Knižní svět - ČT2


dík

Ahoj, Pavle, děkuju ti za krásný příběh. Držím palce
při další tvorbě a těším se na tvoje další příběhy.
Martin

Tak jsem konečně Jméno

Tak jsem konečně Jméno korábu sehnala i u nás na zaostalém západě,hned se vrhám na čtení :oD

Jméno korábu si čítám s potěšením

Je to vlastně jakási báseň v próze, něco jako Exupériho Malý princ nebo Coelhův Alchymista, ale přitom má své vlastní vnitřní napětí. Je to podobenství z rodu Odyssea, také jsem při četbě vzpomněl na Ecca, ale ten je moc intelektuálský, tohle má prostotu pohádky a přitom takřka co slovo, to metafora. Přívržencům drsné fantasy to asi může připadat moc naivní... Má to půvab tajemných maleb na přídi korábů, už částečně rozleptaných mořskou solí... Díky za hezký zážitek.
PS: Je dobře, že ta knížka je tak tenká! Stejně tenký je vlastně i ten Malý princ nebo Alchymista. Symbolický příběh není nosný na nějakou mnohadílnou ságu, to nikdy nemůže být "tlustospis", ale právě jedině tenká knížečka. Možná by pro ni byl ideální kapesní formát!

Díky

tahle slova mě opravdu moc těší. Zvlášť proto, že jsi přesně pojmenoval, jak jsem tu knihu chápal a zamýšlel já sám. Stejně tak i inspirační zdroje - oba jmenovaní mistři mi učarovali tím, jak dokážou hluboké lidské pravdy sdělovat těmi nejjednoduššími slovy tak, že je pochopí i děti.

Jméno korábu

jsem přečetla jedním dechem.Na jednu stranu mi bylo líto,že ten příběh skončil tak rychle,na druhou stranu už by to nebylo tak hezký,kdyby byl delší.Já jako obyčejný čtenář jsem se do knížky přímo vžila,téměř jsem cítila tu vůni moře a vánek....jako bych stála na přídi.
Je to neopakovatelný zážitek a určitě to je knížka,ke které se ráda někdy vrátím a myslím,že ne jen jednou.Díky. :oD

Teď jsem

si koupila Jméno korábu v knihkupectví v Hodoníně. Jsem zvědavá. Zatím jsem stihla přečíst jen kousek - za těch deset minut v autobuse. Tak zatím ahoj, jdu pokračovat ve čtení :-)

Jméno Korábu

Jsem před chvílí dočetl, a to skoro na jeden zátah. Atmosférou a celkovým vyzněním mi knížka hodně připomínala Malého prince a Odysseova putování, ale pořád zůstává jediněčná. Má tu správnou snovou atmosféru, že jsem měl chvílemi problém soustředit se na realitu (vystoupit z vlaku), když bylo tak lákavé nechat se unášet na vlnách spolu s posádkou korábu. Příběh se pořád pohyboval na hraně pohádkovosti a reality, což se mi líbilo už v Nepohádce, a celé je to jeden velký zážitek. Prostě nádhera.
----
The world we live in is another skalds dream in the shadows...

Jménem Korábu ti musím poděkovat,

tak jsem se konečně dostal k Tvé knize Jméno korábu. Přestože tuhle knížečku už vlastním po dva járy, zdatně mi proplovala v oceánu knih jež chci přečíst.
Byla to ale nádherná plavba, ta nejhezčí jakou jen jsem si v práci mohl dopřát. Moje dušička křepčila radosti, bo mám velice rád magický realismus.
Přesto ale musím říct, že víc než-li Marquéze - mistra tohoto žánru - jsi mi připoměl úplně jiná díla, tak trochu pohádková až snová. Útěchou ti však, a to zdatnou, může být, že se jedná o takové perly z oceánu jako Malý princ, Princezna nevěsta, jak přicházejí sny, Nekonečný příběh, ale stejně tak i Cesta na měsíc a Cesta do Sluneční říše, či pohádky ze Šťastného prince.
Závěrem, abych dlouho nepolemizoval, děkuji ti za pěkný příběh ... no a tak dál.

No a já děkuji Bohu

za takové čtenáře :-)

Tuhle knížku jsem dostala

Tuhle knížku jsem dostala od kamarádky k vánocům, myslím, že moc nepřemýšlela, jestli se mi to bude líbit, chtěla jen aby to bylo s mořepleveckou tématikou. Musím říct, že vybrala nejlépe jak mohla, z nudy jsem do ní nahlédla a přečetla jsem ji za pár hodin. Moc, moc děkuju, že je někdo schopný dát do knížky tolik energie a tolik krásy narvat na papír.........

:))

no tak já taky moc moc děkuju! A pozdravuju kamarádku :)

Díky za doporučení

tuhle jsem ještě nečetla, ale po tomhle komentáři bude první, jakmile dostanu výplatu :D ;)

Poděkování

Chci velmi poděkovat ta tuto nádhernou knížku, dočetla jsem ji před dvěma dny a pořád díky ni ve mě svítí sluníčko =o)
Je to přesně to co jsem hledala - krásný sen.
Díky =o*

Haníkovi

omlouvám se, že se zpožděním (teď věnuju opravdu veškerý volný čas dopsání Městských válek) děkuji za tak milý koment. Jak jsem řekl už mnohokrát předtím, Jméno korábu je pro mě srdcovka, takže mě vždycky moc potěší, když se to někomu líbí :-) díky.

Málokdy se mi stane, že

Málokdy se mi stane, že mě nějaký příběh absolutně pohltí. Nejprve jsem měl u téhle knihy pomalejší rozjezd, dával jsem si kapitoly před spaním. Pak jsem ale zasedl jednoho nedělního odpoledne, že si dám dvě tři, a najednou koukám, že jsem na konci, ani jsem nevěděl jak. Tak dokonale jsem spadl do příběhu, prožíval ho, užíval si jeho krásný jazyk a na konci... Na konci jsem jen mlčky seděl, držel knihu a ještě pár hodin poté jsem nebyl schopen vnímat tu normální realitu kolem. Krásný zážitek, díky...

Já děkuju

to já děkuju. Upřímně a velmi. Díky!

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 1 host.
(c) Pavel Renčín 2007